500px Fiyatlarda U Dönüşü

500px fotoğraf izleyenlerin beğeniyle takip ettiği, trend fotoğraf sitelerinden bilindiği üzere. Aynı zamanda fotoğraftan para kazanmayı kendisine hem iş hem de ek gelir olarak görenlerin fotoğraf satabildiği bir platform.

İki gün önce gelen mail ile 1 Nisan 2016’dan sonra ‘şaka gibi’ uygulamasını paylaşacağını duyurdu.

Şimdiye kadar yani iki yıldan bu yana %70 fotoğrafçıya, %30 500px’e kazandıran oranı, değiştiriyor ve bu oranı %10 düşürerek %60 ‘Exclusive’ satılan fotoğraf için fotoğrafçıya öderken kendisine de %40’ı ayırıyor.

İşin kötü kısmı ise, fotoğrafını Exclusive olarak satmayanlar için geliyor ve %70 fotoğrafçı payını %30’a düşürüyor.

Yeni Oranlar
Yeni Oranlar

Oransal düşüşler oldukça kötü gözüküyor. Şimdiye kadar fotoğrafçıya kazandıran görünüm, diğer tüm sitelerdeki gibi Exclusive satılan fotoğrafta anlamlı görünüme dönüyor yani piyasa normalleri seyredecek artık 500px’te de.

Bununla birlikte bazı değişiklikler daha var. Önceden web türü fotoğraf boyutunun uzun kenarı 1500px iken bu büyüklük 1800px’e yükseltiliyor.

Baskıya hazır standart lisans Core kategori için 149$ iken Prime kategor için 249$ oluyor. Öte yandan ‘SINIRISZ BASKI’ için ise fiyat normal fiyata ek +299$ oluyor ve Exlusive isenin %40, değilseniz %30 oranı alıp sınırsız olarak fotoğrafınızı satıyorsunuz. Yani +99$ veya $89 ile sınırsız hakkını veriyorsunuz.

Genişletilmiş yasal garanti payını 500px kendisine ayırıyor ve buradan size hak vermiyor. Burasına diyecek birşey yok, yasal kısımlar sıkıntılı olabilir.

Durum böyle, pek iç açıcı değil maalesef. Tartışmalar büyüyor, fazla alternatif var ama iş yapan yer pek yok. Değerlendirme size ait.

Siz nerede satıyorsunuz fotoğrafınız?

 

2 YORUMLAR

  1. Merhaba, bende 500px kullanıyorum ve fotoğraflarımdan para kazanamayacağım için pek bir beklentim yok. Fakat yazınızın sonunda ki soruya cevap vermem gerekirse, EyeEm ile satış yapılabilir. Oranları %50 şeklinde .

Bir Yorum Yaz, Şanın Yürüsün...

Celal ERDOĞDU

Geçmiş zamanın günlüğü, günümüzün blogu-vlogu haline geldi. Ticari beklentim olmayan bu web sitesi de bir nevi benim günlüğüm gibidir. Fotoğraf, gezi, inceleme konuları ilgi alanıma giren mevzuları burada paylaşıyorum.

Son Yorumlar