500px’e Yeni Özellik

FlickR kullanmamın sebepleri çok, aslında FlickR’daki değişim beni endişelendirse de belki Verizon daha güzel özellikler ekleyebilir diye de meraklanmıyor değilim. FlickR hakkındaki eski yazıma bakabilirsiniz.

FlickR’daki güzel özelliklerden birisi, fotoğraf makinesi adıyla (bu telefon modeli de olabiliyor) fotoğraf arayabilmeniz ve bunları güncel, popüler gibi filtreleyebilmeniz. Hatta, fotoğraf makinesi modeline göre istatistikleri de görebilirsiniz.

FlickR yanında 500px’i de sanırım iki yıldır kullanıyorum. Seçiciliğinin yanısıra fotoğraf meraklılarının da olması ile biraz daha rafine bulduğumu söyleyebilirim. Ancak 500px’in bazı özellikleri güdük kalmış durumda. Son bir yıldır, yenilenme sürse de son altı aydır yeni özellikler geliyor ve bu da keyiflendiriyor.

En son gelen özelliklerden biri, başta da bahsettiğim fotoğraf makinesi filtreleme özelliği. Daha doğrusu, eğer fotoğrafı çeken makine bilgisi paylaşmış ise (izin vermiş ya da manipülasyon sonrası exifde bu bilgi hala duruyorsa) fotoğraf makinesi ile başka fotoğraf gör şeklinde bir öneri sunuyor.

Bu linke tıkladığınızda da aşağıdaki şekilde, popüler, en son ve tüm zamanlar şeklinde bir filtre ile makineye göre fotoğrafları görebiliyorsunuz.

Ben sevdim :) devamını bekliyorum 500px.

Fotoğraf çekmeyi, arşivlemeyi (bak bu önemli), düzenlemeyi ve biraz da çektiğim fotoğrafları paylaşmayı seviyorum. Bu blog, 2013 yılından bu yana var ve burada bazen öğrendiklerimi bazen merak ettiklerimi bazen de çektiklerimi paylaşıyorum. Şu aralar üzerine çokça düşündüğüm, acaba daha neler yapabilirim? Yazılar üzerine yorum yapabilirsin, tüm bu çalışmalar hep etkileşim için. Reklam mı, o da sitenin masraflarına tuz-biber için. Güncelleme: 2 Ocak 2019

Bir Yorum Yaz, Şanın Yürüsün...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.