Adatepe Küçükkuyu

0
304
adatepe seyahat gezi fotoğrafları

Adatepe’yi yaz zamanlarında gezmenizi tavsiye ederim. Sıcakta yürümenin çilesini de çekeceğiniz unutmayın. Gidince meydanda ağaçların altında çay/gazoz içebileceğiniz bir çay bahçesi var. Köylülerin (halkın) yerel yiyecekleri sattığı 1-2 tezgah da var.Çok fazla gezecek yer yok ama gidince Taş Mektep, Zeus Altarı ve Zeytin satıcılarını (mesela:Hüseyin Meral Zeytinyağ & Sanat Evi & Cafe)  ziyaret edebilirsiniz.

Adatepe, Küçükkuyu hakkında Vikipedi diyor ki:
1980’li yıllarda köy, kent yaşamından kaçan bir grup tarafından keşfedilir. Bu grup köyde harabe sayılabilecek yapıları alır ve geleneksel mimariye tamamen sadık kalarak binaları yaşanılan mekanlara dönüştürür. Bugün köyün yerlileri ile dışarıdan gelenler Türkiye’nin hiçbir benzeri yerleşim yerinde olmadığı kadar uyum içinde birlikte yaşamaktadırlar.

Adatepe köyünün tarihi antik dönemlere kadar uzanmaktadır. Köyün denize bakan tarafında Zeus Altarı bulunmaktadır. Yine köyün batı tarafında Roma dönemine tarihlendiği tahmin edilen buluntular yer almaktadır. Kurulduğundan bu yana sürekli yaşam olduğundan ve yeni yapılan yapılarda bir önceki yapı elemanları kullanıldığından bugün köydeki en eski yapı 263 yıllıktır.

Adatepe köyü, mimari olarak taş yapı geleneğine sahiptir. Köyün konumlandığı bölge kayalık bir arazidir ve bütün evlerin taşları çevredeki küçük taş ocaklarından edinilmekte ve çevre köylerde geleneksel taş işçiliğini devam ettiren ustalar tarafından işlenmektedir. 1989 yılında sit alanı ilan edilen köy, bölgedeki tek korunan köy olma özelliğni de taşımaktadır.

Adatepe zeytinyağı konusunda kendini öne çıkarmaya özen gösteriyor, özellikle kaliteli ürünleri ile ön planda olmak istiyor gibi geldi bana. Biraz fiyatlar yüksekti ürünlerde ama sunumu ile de açıkçası hakediyor gibi geldi. Ben alıp denemedim, zeytinyağları nasıldır bilmiyorum eğer deneyenler varsa yorum yaparsa öğrenmiş olurum.

Meydana doğru çıkarken, oldukça doğal bir ortamdan çıkıyorsunuz. Arabayla çıkarken yol üstünde bu ufaklığı gördüm. Hemen durdum bir fotoğraf aldım, biraz hareketli olunca tabi zorlandım ama en azından elde bir fotoğrafı oldu yaramazın.

adatepe seyahat gezi fotoğrafları

Zeus Altarı’na yürüyerek gidebilirsiniz. Gidince maalesef pek birşey görülmüyor. Ama manzara güzel, belki gün batımında daha da güzel olabilir. Ben öğlen gittim, sonra da kanter içinde kalmıştım.

Adatepe Konaklama Butik Oteller

Adatepe büyük bir yer olmasa da konaklama imkanları yok değil. Küçük ve çok hoş butik oteller var.

Butik oteller var, oldukça küçük. Birisinin avlusundan girmiştim, manzara yukarıdaki gibiydi. Adatepe de günübirlik kalınabilir de. Eğer Adatepe’yi tercih etmezseniz, biraz pahalı da olsa Assos’a gidebilirsiniz. Assos seyahat yazıma da göz atmayı unutmayın.

Fotoğrafların izinsiz kullanılması yasaktır.

Bir Yorum Yaz, Şanın Yürüsün...