Atina Yunanistan Fotoğrafları

Atina Yunanistan Fotoğrafları
Atina Yunanistan Fotoğrafları

Atina Yunanistan Fotoğrafları

Atina Yunanistan Fotoğrafları
Atina Yunanistan Fotoğrafları

Atina’ya iş amaçlı gittiğim için gezmek için çok fazla zamanım yoktu maalesef. Sintagma Meydanı’na çok yakın bir yerde kaldım. Meydan açıkçası eğlenceli bir meydan değil, yani İstanbul gibi düşünmemek lazım. Meydana yakın olunca aktivite çoktur gibi.

Sintagma Meydanı’ndan Plaka’ya doğru geçince çok güzel yemek yiyecek yerler var. Plaka İstanbul’un Nevizade’si gibi, Asmalımescit’i gibi. Sokaklarda masalar, restoranlar oldukça hoş.

Kahve içmek için mutlaka Kolonaki bölgesine gidin. Cihangir tarzında kafelerde vakit geçirebilirsiniz. Yol üstünde bizim kıraathane tarzında mekanlar da var. Yunan amcalar, aynı bizdeki gibi yanyana iskemlelere oturup geleni geçeni izliyorlar.

Mimari, İstanbul’dan ziyade İzmir’i çok andırıyor. Mevsim sebebi ile balkonlu yapılar. Çatı katlarında çekmeler, büyük benzerlik gösteriyor. Sokaklarda olan birçok ağaç ve bu ağaçların turunç olması da ayrıca bir güzellik.

Yemek konusunda hiçbir sıkıntı yaşamayacağınızdan emin olabilirsiniz. Sadece servis biraz değişik, çatalı bıçağı peçeteyi bir bardak veya vazomsu birşey ortaya bırakıyorlar. Grek salata nefis, yağın tadı süper. Yemeklerin birçoğu aynı gibi.

Atina sokaklarında Türkiye’de yürüyor gibi oluyorsunuz. Başörtülü teyzeler, tespih tutan amcalar (tespihler tek sıra, çember şeklinde değil). Görüntü gayet benzer.

Ve Paşa Limanı’na gidebilirseniz gidin. Şehir merkezine uzak değil, taksi ile gidilebiliyor. Balık yenicek restoranlar tavernalar var.

Atina için Vikipedi diyorki:

Atina, (Yunanca: Αθήνα, Athina) Yunanistan’ın başkenti ve yaklaşık 4 milyon kişilik nüfusuyla en büyük şehridir. Eski Yunan medeniyetinin de merkeziydi. Etrafı tepelerle çevrilidir ve yalnız batı kısmı açıktır. Limanı olan Pire’ye 7 kilometre uzaklıktadır.

Atina, ibadete açık cami bulunmayan tek Avrupa ülkesi başkentidir.

Atina, Yunan Bağımsızlık Savaşı sırasında tümüyle boşaltılmıştı. 1833’te yalnızca Akropolis’in kuzeyindeki küçük, dağınık evlerde 4 bin dolayında Atinalı vardı.

Atina’nın düzenli gelişimi 1920’lerde Türkiye’yle Yunanistan arasındaki Ahali Mübadelesi’yle altüst oldu. 1 milyonu aşkın Rum Anadolu’dan Yunanistan’a göç etti. Yeni gelenler Atina ve Pire’nin çevresinde gecekondu bölgeleri oluşturdular. Nüfusu 473 binden 718 bine çıkan kent güneyde Pire’ye, kuzeyde Kifisia köyüne doğru büyümeye başladı.

Osmanlı dönemi

1458’de Osmanlılar Atina’yı ele geçirdiler. Latinler tarafından Katolik kilisesine çevrilen Parthenon, cami haline getirildi. Kentin alt bölümlerinde de camiler inşa edildi. Evliya Çelebi 1667-1670 arasında yöreyi ziyaret etmiş ve kentte dört cami, yedi mescit, bir medrese, üç mektep, iki han ve üç hamam olduğunu yazmıştı. Kentte ilk inşa edilen camilerden Fethiye Camisi, bugün müze deposu olarak kullanılmaktadır. Çeşitli dönemlerde yapılan sekiz camiden pek azı bugün ayaktadır. Hamamlar ise halen kullanılmaktadır. Barutun kuşatmalarda kullanılması ile birlikte kentin klasik mimarisi değişti. 17. yüzyılın ortalarına değin ayakta kalabilen Akropolis, kuşatmalar sırasında top atışıyla tahrip oldu.

1821’de Yunan başkaldırısının başlamasıyla ayaklanmacılar Atina’yı ele geçirdi. 1826’da Osmanlılar kenti geri aldı. Akropolis top ateşine tutulduktan sonra ele geçti. Bu sırada Erekhtheion hasar gördü. Yunan Ordusu 25 Mart 1833’te Atina önlerine gelerek şehrin derhal kendilerine teslimini istedi ve dış mahalleleri işgal etmeye başladı. Bunun üzerine tahliye edilen şehirdeki son Osmanlı askerinin de 31 Mart 1833’te ayrılmasıyla birlikte Atina’da 350 yıldan fazla süren Türk egemenliği de sona ermiş oluyordu. 1834’te Atina, yeni devletin başkenti oldu. I. Dünya Savaşı’nda Atina, Kral Konstantinos’un tahttan indirilmesine yol açan 1916-17 olaylarına sahne oldu. II. Dünya Savaşı’nda Alman birlikleri kenti işgal etti.

Vikipedi üzerinden incelemek için şu linke bakabilirsiniz.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Atina

Atina Yunanistan Fotoğrafları:

Atina Yunanistan Fotoğrafları

Fotoğrafların izinsiz kullanılması yasaktır. Satın almak istediğiniz fotoğraflar için lütfen e-posta gönderiniz: phardonmedia [at] gmail.com

Atina Yunanistan Fotoğrafları

[AFG_gallery id=’22’]