Bisikletle Beşiktaş Eyüp Turundan İstanbul ve İnsan Manzaraları 1 Nisan 2018

Hem bisiklet hem de fotoğraf birleşince, benim için en keyifli halini alıyor bu iki hobim. Bu pazar Kızılay’ın turu vardı ancak kalabalık olacağı düşüncesiyle ben kendime farklı bir rota çizdim. Beşiktaş’tan başlayıp tüm Haliç’i içine alan rota yaklaşık 33km’den oluşuyor. Yükseltisi fazla olmadığı için sürüş sırasında, fazla performans da gerektirmiyor tabi Kasımpaşa’dan Unkapanı çıkışı ile Hasköy’den Kasımpaşa’ya kadar olan ufak tefek yükseltileri saymazsak. Toplam yükselme 714m olarak gözüküyor Strava verilerinde.

Daha önce kuzenimle de tamamladığımız bu rotanın en güzel tarafı, Balat civarında parkların içerisine dahil olup sadece zaman zaman parktan ayrılıp trafiğe katılarak Bilgi Üniversitesi’ne kadar gidebilmek. Ancak bu defa görüntü epey farklıydı, gerek Eminönü Alibeyköy tramvayı gerekse tüm parklarda yapılan düzenleme çalışmaları sebebiyle neredeyse parklara hiç giremedim desem çok abartmış olmam. Sadece Sütlüce tarafındaki parka girebildim tamamen. Değil bisiklet sürecek, yürünecek yer kalmamış bu rotada ancak bu yaz sonuna sanırım bitmiş olur. Sonra daha keyifli olur sanırım.

Düşük tempolu yaptığım bu turda, Strava çalıştırmama ve performansımı ölçmeme kararı aldım. Çünkü ister istemez, bir stres yaratıyor ve sonuca bağlı kalmak şu sıralar en son isteyeceğim şeylerden birisi. Sakin ve stressiz olmayı tercih ederek, istediğim yerde durdum ve fotoğraflarımı çektim.

Fotoğrafları çekerken, yanımda ağırlık yapmaması için Sony RX100-M4 fotoğraf makinem vardı. Bir de küçük üç ayağı. Ancak üç ayak ile yaşadığım tecrübe en fazla 3-4 saniyelik pozlamalarda başarılı olduğu idi.

Eğer uzun pozlama düşünürsem, biraz daha stabil olan tripodumu yanıma almam gerekiyor. Bu defa fotoğraflarda gönlüme göre tercihlerde bulundum, özellikle ışık-beyaz ayarı ve renk ayarlarında. Bakalım siz nasıl bulacaksınız. Fotoğraflarımı tek-tek incelediğiniz zaman galeri altında Exif ayarlarını görebilmeniz için bir ayar yaptım ve fotoğraflara da yine tek-tek yorum yapmanızı sağladım. Böylece genel yorum yerine fotoğraf başına ayrı-ayrı yorum yapabileceksiniz. Ben de sizin görüşlerinizi öğrenebileceğim.

Sadece bilgi veren ve araştıran yazılar yanısıra bunun gibi fotoğraf gezisi fotoğrafları da bulabileceksiniz bundan sonra.

Fotoğraf çekmeyi, arşivlemeyi (bak bu önemli), düzenlemeyi ve biraz da çektiğim fotoğrafları paylaşmayı seviyorum. Bu blog, 2013 yılından bu yana var ve burada bazen öğrendiklerimi bazen merak ettiklerimi bazen de çektiklerimi paylaşıyorum. Şu aralar üzerine çokça düşündüğüm, acaba daha neler yapabilirim? Yazılar üzerine yorum yapabilirsin, tüm bu çalışmalar hep etkileşim için. Reklam mı, o da sitenin masraflarına tuz-biber için. Güncelleme: 2 Ocak 2019

Bir Yorum Yaz, Şanın Yürüsün...