Canon Eos 1D X Mark II duyurdu

Canon Eos 1D X Mark II Duyurdu

Amiral gemisi savaşları yeniden hareketlendi. Bu savaş bitmez elbet. Nikon silahını çekti ve Nikon D5’i duyurur duyurmaz, Canon’dan beklenen cevap geldi. Cevabın adı Canon EOS 1D X Mark II. Liglerin ligi süper ligin favorileri bu makineler. Özellikle de en zorlu koşulların spor fotoğrafçılığının, kuş fotoğrafçılığının, doğa fotoğrafçılığının aranan oyuncularıdır. Bu alanlarda fotoğrafçılık yapanlar, bu favori makineleri bekler durur.

Canon EOS 1D X Mark II geliyor, hangi özellikler ile geliyor: megapiksel bu makinelerde hızı azalttığı için diğer modellerin aksine megapiksel savaşa dahil değil :) Canon 20.2Mp ile makinesini geliştirmiş. Saniyede çekilen kare sayısı 14fps ile resmen ‘hayvani’ bir sayıya çıkmış durumda hem de AF/AE takibi ile. Video konusu bilindiği üzere, fotoğrafçılar için önemli olunca Canon bu ayrıntıyı atlamamış yeni makinesinde ve 4K çekimi makinesine eklemiş hem de 60p detayı ile. Yani ağır çekim yapabileceksiniz 4K çekerken, bu da çok iyi bir avantaj.

AF noktalarında 61 nokta ve 21 çapraz nokta ile netlik özelliği gelmiş makineye. Ölçüm sensörü 360bin pixel RGB+IR sensörü ile harici bir DIGIC6 sensörü ile çalışıyor.

ISO hassasiyeti de alt sınır olarak 100’de bırakılmış, üst sınır da 51200’de bırakılmış. Maalesef burda bir değişiklik olmamış, sadece esnetilebilir yani yazılım ile artırılabilir iso 409bin’e çıkarılmış.

GPS artık dahili olarak Canon Eos 1D X Mark II’de yer alıyor.

Canon Eos 1D X Mark II Video Kaydı

4K özelliği Nikon D5’te 3 dakika ile sınırlandırılmış olarak gelmişti. Canon burda süre sınırı koymamış. Sadece video kamera sınıfına girmemek için olan 29dakika sınırı mevcut bu zaten tüm fotoğraf makinelerine azami sınır.

Bir de unutmadan, dokunmatik ekran Canon Eos 1D X Mark II de artık mevcut.

Canon Eos 1D X Mark II hoşgeldin dünyamıza. Fiyat 5999$ Amerika. Nikon 6500$ ile duyurdu Nikon D5’i.

Canon Eos 1D X Mark II ile Nikon D5 karşılaştırması da yakında gelecek, sabırlı olalım :)

Canon’un yayınladığı örnek fotoğraflara da bakalım:

Canon Eos 1D X Mark II Örnek Fotoğraf
Canon Eos 1D X Mark II Örnek Fotoğraf
Canon Eos 1D X Mark II Örnek Fotoğraf
Canon Eos 1D X Mark II Örnek Fotoğraf
Canon Eos 1D X Mark II Örnek Fotoğraf
Canon Eos 1D X Mark II Örnek Fotoğraf
Canon Eos 1D X Mark II Örnek Fotoğraf
Canon Eos 1D X Mark II Örnek Fotoğraf
Fotoğraf çekmeyi, arşivlemeyi (bak bu önemli), düzenlemeyi ve biraz da çektiğim fotoğrafları paylaşmayı seviyorum. Bu blog, 2013 yılından bu yana var ve burada bazen öğrendiklerimi bazen merak ettiklerimi bazen de çektiklerimi paylaşıyorum. Şu aralar üzerine çokça düşündüğüm, acaba daha neler yapabilirim? Yazılar üzerine yorum yapabilirsin, tüm bu çalışmalar hep etkileşim için. Reklam mı, o da sitenin masraflarına tuz-biber için. Güncelleme: 2 Ocak 2019

Bir Yorum Yaz, Şanın Yürüsün...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.