Dortmund Almanya

0
512

Dortmund Şehri, Vestfalya Bölgesi’nde Türkler’in en yoğun olduğu bölgelerden birisi. Bazı mahallelerinde kendinizi Türkiye’de dahi sanabilirsiniz. Bunun dışında klasik bir Alman şehri. Düzenli, bakımlı yani. Ağır sanayi şehri olması dolayısı ile bir eğlence şehri gibi düşünmemek gerekir. Tabi sanayi azaldıkça diğer sektörler öne çıkmaya başladı. Mesela eğitim sektörüne oldukça önem veriyorlar son dönemde.

Dortmund Almanya

Dortmund Şehri hakkında Vikipedi diyorki:
Almanya’nın Ruhr bölgesinde bulunan bir şehir. Kuzey Ren-Vestfalya eyaletine bağlıdır.

Yaklaşık nüfusu 580.000’dir. Bölgesinin 1., Almanya’nın 7., Avrupa Birliği’nin 34. büyük şehridir. Dortmund-Ems Kanalı Avrupa’nın en büyük kanalı olup şehri limanı ile Kuzey Denizi’ne bağlar. Bulunduğu eyalette “yeşil metropol” olarak bilinir. Belediye alanının yarısı su yolları, parklar, tarlalar, korular ve yeşil alanlar ile kaplıdır. Şehirde kömür ve demir işletmeleri de bulunmaktadır.

Dortmund Almanya

Düsseldorf, Köln, Bonn, Achen, Gelsenkirchen gibi Almanya şehirlerinin yanısıra Amsterdam’a dahi 1.5-2 saatlik hızlı tren mesafesindedir.

Havaalanı şehrin doğusunda yer alan orta büyüklükteki bir hava meydanıdır. Şehrin tren istasyonu Almanya’daki en yoğun trafiğe sahip istasyonlardan biridir. Araç trafiği en az olan şehirlerden biridir.

Dortmund Almanya

Dortmund Almanya ve Heykeller

Sokaklarda, ufak heykelleri görmek özellikle Avrupa’da mümkün. Almanya tasarım konusunda yıllardır farklı bir çizgi izliyor ve heykellerinde de bu görülüyor.

Dortmund Almanya

Ana caddesi yani mecburiyet caddesinde gezmek keyifli. Küçük bir şehir dense de bana bu caddede yürümek huzur verdi. Sakin bir şehir ve aradığınızı bulabileceğiniz bir şehir aynı zamanda. Türk yemeği yemek isterseniz alternatifler de var. Dönercide döner de yedik :)

Dortmund Almanya

Yukarıda gördüğünüz fotoğraf, bir kitapçının da bulunduğu pasajdan. Almanya geneli için söyleyim, ben kitapçılarına hastayım. Bütün parayı döküp kitap alası geliyor insanın. Birçok alanda profesyonel yayınlar bulmak mümkün. Fiyatlar Avrupa ortalamasında tabi.

Dortmund Almanya

Mimari anlamda, Almanya’nın çizgisi belli ve oturmuş. Yeni denemeleri de yine bu karakter üzerinde devam ediyor. Bauhaus yaşıyor. Aşağıdaki fotoğraf, şehrin opera binasından. Esasında paylaşacak çok fotoğraf var ama sizi fotoğrafa boğmak istemiyorum. İsterseniz Flickr’da bulunun PhardonMedia kullanıcısını ziayeret edebilir ülke ülke veya şehir şehir fotoğraf albümlerimi inceleyebilirsiniz. Yorumlarınızı da esirgemeyin.Dortmund Almanya

Fotoğrafların izinsiz kullanılması yasaktır.