Edirne Fotoğrafları

Edirne Seyahat Gezi
Edirne Seyahat Gezi

Edirne Fotoğrafları

Edirne Fotoğrafları http://www.phardon.comİstanbul’dan gezmeye gidilebilecek en güzel şehirlerden birisi benim için. Selimiye Camii, Şifahane, Kervansaray gibi ayakta kalan eserlerin yanısıra irili ufaklı birçok tarihi eser de Edirne’nin ne kadar önem verildiğini gösteriyor tarihte, ne yazık ki tarihte verilen değer sanki günümüzde verilmiyor.

Edirne’ye gidince ciğer yemeden olmaz tabi. Ciğerin yanında yoğurt da mükemmel. Gidinc yine badem ezmesi de almadan gelmemek lazım. Karağaç’da kahvaltı etmeden ve kahve içmeden de gelmeyin.

Ben gittiğim zaman mutlaka gezdiğim yerler:

  • Selimiye Camii
  • Eski Camii
  • Bayezid Külliyesi ve Şifahane
  • Karaağaç Tren İstasyonu
  • Trakya Üniversitesi Rektörlüğü
  • Meriç Köprüsü
  • Rüstempaşa Kervansarayı
  • Edirne Bedesteni

Edirne için Vikipedi diyorki:

Edirne’de Mimar Sinan’ın “ustalık eserim” dediği Selimiye Camii, Üç Şerefeli Cami ve Eski CamiDarül-Hadis Camii Edirne’nin en önemli eserlerini oluşturur.

Bir zamanlar Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmasından dolayı şehir han, cami, çarşı gibi tarihi eserlerle süslüdür.

Ayrıca Hıristiyan kültürüne ait Kaleiçinde bulunan İtalyan Katolik Kilisesi, Kıyıkta bulunan Sveti Georgi Bulgar kilisesi ve Kirişhanede bulunan Konstantin-Helena Kilisesi vardır. Kaleiçinde Büyük Edirne Sinagogu bulunur. Bu, Türkiye sınırları içerisindeki en büyük, Avrupa’daki 2. büyük sinagogdur.

Edirne Sarayı
Osmanlı döneminde kullanılan saraydan günümüzde adaletin timsali olan Adalet Kasrı haricinde bir bina kalmamıştır, önünde seng-i arz ve seng-i ibret.

Edirne’deki el sanatları üslubuna “Edirnekâri” (Edirne işi) adı verilir. Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti olduğu dönemden beri Edirne’deki el işleri yüksek nitelikleriyle beğeni toplamıştır.

Vikipedi üzerinden incelemek için şu linke bakabilirsiniz.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Edirne

Edirne fotoğrafları:

Edirne Fotoğrafları

Fotoğrafların izinsiz kullanılması yasaktır. Satın almak istediğiniz fotoğraflar için lütfen e-posta gönderiniz: phardonmedia [at] gmail.com

 

Edirne Fotoğrafları

[AFG_gallery id=’11’]

 

 

Fotoğraf çekmeyi, arşivlemeyi (bak bu önemli), düzenlemeyi ve biraz da çektiğim fotoğrafları paylaşmayı seviyorum. Bu blog, 2013 yılından bu yana var ve burada bazen öğrendiklerimi bazen merak ettiklerimi bazen de çektiklerimi paylaşıyorum. Şu aralar üzerine çokça düşündüğüm, acaba daha neler yapabilirim? Yazılar üzerine yorum yapabilirsin, tüm bu çalışmalar hep etkileşim için. Reklam mı, o da sitenin masraflarına tuz-biber için. Güncelleme: 2 Ocak 2019

Bir Yorum Yaz, Şanın Yürüsün...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.