Pazartesi, Nisan 6, 2020

En iyi fotoğraf blogları ve fotoğrafçı siteleri

Bu başlık altındaki sayfalar, blog ve pek yazı içermeyen ancak portfolyolarını sergileyen fotoğrafçılardan oluşuyor. Sizin de tavsiye etmek istediğiniz özenli fotoğrafçılar ve sayfaları varsa lütfen yorum kısmına yazarak bana gönderin veya iletişim bölümünden gönderin. İsterseniz mail de gönderebilirsiniz tabi info[at]phardon.com

 1. Konstantin Lelyak, Moskova’da yerleşik çok değişik konuları kendisine tema edinmiş bir fotoğrafçı. Motorsiklet, hız arabaları ve bayanlar.
 2. Benedikt Haack, Fotoğrafçı. Fotoğraflarını sayfasından görebilirsiniz. Kendisinin bloğu da var. Onu da takip edebilirsiniz.
 3. Muammer Yanmaz, hocamız herşeyimiz. Anı yakalama konusunda en başarılı fotoğrafçılar arasında görüyorum. Buradan fotoğraflarından bazılarını görebilirsiniz.
 4. Erdal Kınacı, bir kompetan. Müthiş. Ayhan Sicimoğlu deyimiyle ‘hastasıyız’.
 5. Zoran Djekic, Fotoğrafçı. Güzel portfolyaları sitesinde yer alıyor.
 6. Zack Arias, hem bloğa hem de portfolyo sitesine sahip. Çok başarılı bir fotoğrafçı. Mutlaka takip edin.
 7. Jan Scholz, tarafından sözsüz ama bol fotoğraflı bir portfolyo sitesi. Bazı fotoğraflar çok ilgi çekici olmasa da bazı fotoğrafları oldukça güzel.
 8. Håkan Strand, bol siyah beyazlı doğa fotoğrafları. Hepsi tablo gibi. 2017 Şubat’ı itibariyle listeme dahil ediyorum.
 9. Akif Hakan Çelebi, tarzı farklı, +18 ve renkleri de güzeldir. Çok eleştiri alır, devam eder yoluna :)

En İyi Fotoğraf Blogları

En İyi Fotoğraf Blogları

Fotoğraf bloglarının bazıları, sadece fotoğraflarını sergileyebilirken bazıları da fotoğraflarını yazıları ile süslüyor. Aşağıdaki sitelerin bazıları profesyonel olarak yönetiliyor bazıları da amatör azimle yönetiliyor. Bu sebeple denk olarak değerlendirmemek gerekli. Sizin de tavsiye etmek istediğiniz özenli fotoğrafçılar ve sayfaları varsa lütfen yorum kısmına yazarak bana gönderin veya iletişim bölümünden gönderin. İsterseniz mail de gönderebilirsiniz tabi info[at]phardon.com

 1. POP, Photographer on Photography tarafından hazırlanıyor bu site. Çok iyi röportajlar var. Sadece fotoğraf değil ama çoğunlukla fotoğraf baskın sitede. İzlemenizde fayda var. Artık aktif değil.
 2. Tristan Campbella ait bir fotoğraf bloğu. Yazı yok denecek kadar az, özellikle fotoğraflarda. Enteresan yazılar da yok değil tabi. Fotoğraflarını orta format makineler ile çekiyor ki müthiş fotoğraflar. Tavsiye olunur!
 3. Benedikt Haack‘a ait bir fotoğraf bloğu. Oldukça güzel fotoğraflar çekiyor. Sitenin menüsü İngilizce ama yazılar Almanca. Kendisinin ayrıca fotoğraf portfolyolarını ve hizmetlerini sunduğu sitesi de var. Blog kısmı artık aktif değil.
 4. ney Cüceloğluna ait güzel bir fotoğraf bloğu. Son zamanlarda pek güncellenmiyor, umarım yazmaktan vazgeçmemiştir. Fotoğrafların derinliği ve yazıların azlığı benim hoşuma gidiyor. En son 2013’te bir yazı ile sitesi durmuş durumda. Mayıs 2016 itibariyle yeniden yazmaya başlamış. Google Chrome ile açılmıyor site, güvenlik fasa-fisosu çıkıyor. Başka tarayıcı ile okuyabilirsiniz. Eylül 2017 itibariyle başka tarayıcılarla da çalışıyor. Site yenilenmiş. Site maalesef yine yok :) 2019.
 5. Fotografium tarafından hazırlanan, fotoğraf teknolojilerinden bahsedilen bir portal/blog. Belli ki profesyonel olarak hazırlanıyor. Güncel teknolojileri takip etmek için güzel.
 6. Profesyonel fotoğrafçıların fotoğraflarından seçilen fotoğrafların sergilendiği bir blog. Oldukça profesyonel fotoğraflar, editörler tarafından seçiliyor.
 7. 500px önderliğinde bir blog. Müthiş. Takip edin, izleyin. Bu işi yapmak istiyorsanız şart.
 8. Zack Arias, fotoğrafçılık alanında oldukça tecrübeli ve bu tecrübelerini her alanda (blog, video vs) paylaşıyor. Bu adamı takip edin. Bu blog dışında sayfasında portfolyolarını da görebilirsiniz.
 9. Geliodan güzel fotoğraflar
 10. David Nightingale, çok güzel makaleler paylaşıyor. Okunmalı.
 11. Kemal Kestelli, fotoğraflarını ve teknoloji haberlerinin yanısıra teknik bilgi paylaşımı da yapıyor. Maalesef 2015’ten bu yana güncellenmiyor.
 12. Brant Slomovic, fotoğraflarını bu blogta paylaşıyor. Çok kısa olsa da fotoğrafların altında yorumlarını paylaşıyor. Bazı paylaşımlarında keşke biraz daha fotoğraf olsa dedirtiyor.
 13. LeicaLiker, kendisini hala amatör olarak tanımlayan bir fotoğrafçı. Bloğunda son zamanlarda seyrek de olsa güzel fotoğraflar ve blog yazıları paylaşıyor.
 14. Sadece fotoğraf paylaşımı yapıyor, ayıpçı fotoğrafları var. Sevmeyenler takip etmesin +18, şu ara daha edepli :) 2019 Mart.
 15. Burak İzgi, hem geziyor hem çekiyor. Bisikletle yaptığı geziler sırasında çektiği geniş açı aksiyon kamera fotoğrafları da oldukça güzel.  Kendisinin fotoğraflarını paylaştığı sayfası da mevcut. Bisikletle gezip fotoğraf çekmeyi sevenlere tavsiye ederim. En son 2014’te yazmış. Yeni yazı yok maalesef.
 16. Kyle Wurtz, iş yaşamının yanısıra fotoğrafçılığı kendisine hobi edinmiş. Yaptığı 30 günlük projeler ile oldukça güzel fotoğraflar çekiyor ve paylaşıyor. Analog makineler ile yaptığı çekimler ve tarama teknikleri de ilgimi çekmişti.
 17. AmatordenProfesyonele, Yeni başlayanlar için ya da bilgi arayan fotoğraf meraklıları için oldukça faydalı bir blog. (Tasarımı biraz eski sitenin ama içerikleri güzel)
 18. 990px, iyi fotoğraflar paylaşıyor.
 19. Güzel bir seyahat ve fotoğraf sitesi. Yurtdışı gezmeyi seviyorsanız, izlenmeli. (En son güncelleme 2014’ten ama önceki yazılar da takibe değer) Aktif değil. 2019
 20. APUG, Analog fotoğrafçılıkla ilgili bir hazine. Mutlaka karıştırın, neler çıkacağına şaşırırsınız.

Güncelleme Bilgisi: Yazı içinde kırık linkleri, kapanmış siteleri düzenledim. Linkler çalışmaktadır. Güncelleme 14 Mart 2019.

22 YORUMLAR

 1. ModaSky ; sade ve göze hoşgelen tasarımıyla birçok kişi tarafından oldukça sevilen ve çok kolay kullanılan en popüler fotoğraf paylaşım sitelerinden biridir.

 2. güzel liste olmuş bende bayağdır takip ettiğim fotoğraf bloğu fotonotlari.com tavsiye ederim çekim teknikleri ve slr makinalar hakkında bilgi almak isteyenler için

Bir Yorum Yaz, Şanın Yürüsün...

Celal ERDOĞDU

Geçmiş zamanın günlüğü, günümüzün blogu-vlogu haline geldi. Ticari beklentim olmayan bu web sitesi de bir nevi benim günlüğüm gibidir. Fotoğraf, gezi, inceleme konuları ilgi alanıma giren mevzuları burada paylaşıyorum.

Son Yorumlar