Fotoğraçılar İçin Saat İncelemesi Casio Protrek PRG 240T 7DR

Fotoğraçılar için birçok ekipmanı duymuştuk da fotoğrafçılar için saat de neyin nesi mi? Casio Protrek PRG 240T-7DR tam da fotoğrafçılar için olabilir. Bir saat nasıl fotoğrafçılar için olabilir diye sorarak işe koyulalım. Bir fotoğrafçı:

Peki fotoğrafçı, mükemmel kareyi bulmak için ne yapar? Dolanır durur, yürür, geceler, sabahlar. İşte bu anlarda hangi bilgilere ihtiyaç duyar:

  • Havanın gidişatını (yağmur, rüzgar, bulut)
  • Karanlığın içinde saati
  • Yürürken kaç metre tırmandığını
  • Uzun pozlamada kronometreye
  • Bilmediği şehirdeki saati ve o şehirde güneşin doğuş ve de batış saatini
  • Kaç saattir yürüdüğüne
  • Pilinin bitmemesine (belki yılda bir ama ihtimal :))

Epey merak edilen varmış değil mi? Parça parça olan ihtiyaçlar birleşince bir yekün tutuyor. Casio, bilindiği üzere elektronik saat üretiminde hepimizin gönlünde iki kez taht kurmuştur (erkek hemcinsim için). İlki 80’lerde doğanlar için:

Hesap Makineli Casio Saat

O yaşlarda, ne kadar çok da ihtiyaç duyardık di mi. Sanki muhasebeciydik. Sokakta oynayan çocuğun ne ihtiyacı vardı ki? Sınavlarda hesap makinesi yasağı o yıllarda gelmeye başlamıştı :)

Sonra, yani birçokları için yaklaşık 20 yıl sonra Casio yeniden hayatımıza girdi:

Asker Saati Casio

En ucuz, en dayanıklı kategorisinde liste başında Casio vardı. Ben çok daha havalı metal kordonlu bir saatle bitirdim askerliğimi, eniştem sağolsun.

Casio’yu unutanlara hatırlattım herhalde. Şimdi gelelim konumuz saate, Casio Protrek serisi PRG 240T 7DR modeli. T, titanyumdan geliyor. T olmayan versiyonu da mevcut kendisi plastik kayışlı ve kasalı.

Bu saat, yukarıdaki ihtiyaç listesindeki tümüne ‘ben burdayım patron’ diyor. Teknik özellikler havuzuna sizi atıp, boğulmanıza sebep olmayacağım. Kısa kısa ekranlarından bahsedip, işime gücüme gideceğim.

Pusula İle Doğru Işığı Bulabilirsiniz

Altta görülen ekranda, pusula ile yönümüzü buluyor güneşin ışığımız olduğu durumlarda doğru açıdan objelerimizi ele alıyoruz değil mi, kitabı okuyun. Doğada dolaşacağım, sonra yönümü nasıl bulacağım derseniz kayıt modu ile yön kayıtlarını kayıt altına alabilirsiniz.

Fotoğraf Bir Hobi Bir Spordur

Çok ciddiye almayın başlığı, spor olmayabilir de. Ama ispata yelteniyorum, o fotoğraf bulunana kadar az mı yürüdün, az mı tırmandın? İşte al, kaydını tut diyor bu saat. Günlük aktiviteni kayıt tutabilir, sonra instagramda fotoğrafını paylaşırken ‘aha 300m inip çıkmışız’ diye caka satabilirsin.

Fotoğrafçı Meteorolog Olmalıdır

Sadece doludan arabasını kurtarmak için değil tabi. Meteorolojiden anlamayan fotoğrafçı olabilir mi? Olur, şansa çeker. Ama önden, hava koşullarını takip edenle etmeyen bir olur mu! Hava bulutlu olursa, şöyle uzun pozlama şahane olur diyebilirsiniz. Bunun için saatimizde, hava sıcaklığı ve barometremiz var. Barometre verilerini okuyarak, tahmin yürütebilirsin (mişsin, ben bilmiyorum ama öğrenebilirim). Şuna göz atmanda fayda var.

Güneş Saat Kaçta Batıyor

Bu saatin en bomba özelliklerinden birisi, güneşin batış ve güneşin doğuş saatlerini veriyor olması. Üstelik, gitmene gerek yok şu şehirde ne zaman batıyoru da görebiliyorsun. Sırası gelmişken, Türkiye neden yaz saati uygulamasından çıktı. Yeminle, herşeyin ayarı altüst oldu.

Uzun Pozlama İçin Birebir

Herkesin, fiyakalı uzun pozlama uzaktan kumandası yok (Zeynep sözüm sana :)) eeee napıcaz, o halde telefondan uygulamadan uzun pozlama süresini hesaplayıp dönüp saatimizde timer veya stop-watch ile bu süreyi tutabiliriz. Telefonda uygulama ile de yapabiliyorsunuz ama konumuz saat, onun için sanki orda olmuyor gibi yapıyorum.

Yıldız Fotoğrafçıları için bi’ Daha Pusula

Kutup yıldızı olduğunu öğrendiğim, Polaris efendiyi bulmak önemli bir hususmuş. Nedeni, evrendeki yıldızlar etrafında dönermiş böylece uzun yıldız çekimleri sonucunda dairesel çizgiler oluşur. Bunun saatimizle ne ilgisi var derseniz, pusula ile kutup yıldızını bulacağız.

Yani epey güzel özellikler var, bir de tabi sapasağlam. Kutu açılışı videosu ile inceleme videosuna de beklerim:

Şimdilik bu kadar, sizin favori saatiniz nedir? Yoruma bekliyorum. Bi’ dakika gitmeden son, Casio Protrek PRG 240T 7DR Kullanım Kılavuzu ‘nu bu linkten görebilirsin.

2 YORUMLAR

Bir Yorum Yaz, Şanın Yürüsün...

Celal ERDOĞDU

Geçmiş zamanın günlüğü, günümüzün blogu-vlogu haline geldi. Ticari beklentim olmayan bu web sitesi de bir nevi benim günlüğüm gibidir. Fotoğraf, gezi, inceleme konuları ilgi alanıma giren mevzuları burada paylaşıyorum.

Son Yorumlar