Fotoğraf Baskısı İçin Doğru Boyut?

Her ne kadar çılgınlar gibi dijital fotoğraf çekiyor olsak da, işin diğer tarafında masanın üstünde durması gereken çocuğunuzun, eşinizin, anne ve babanızın fotoğraf var.

Durum böyle olunca da dijital çekilen fotoğraflar, mutlaka baskıya dönüşüyor.

cerceve-baski

Megapikseli Yeterli mi?

Çokça konuşulan megapikseli şu kadar, aman az aman çok gibi geyikler döne dursun bu işin başka bir değişkeni var PPI (per pixel per inches) inç başına düşen nokta diyebiliriz. Bir de DPI var ki hiç kafanızı karıştırmanıza gerek yok. O kısım printer kabiliyetine giriyor.

Örneğin 16 megapiksel çekilmiş bir fotoğraf var elinizde. Yaklaşık 4600 x 3450 piksel olduğunu düşünelim. Ve bu görseli 300ppi çözünürlükte baskı yapmak istiyorsanız, boyutlarınız azami ne olmalı?

4600 / 300 = 15 inç = 38cm

3450 / 300 = 11,5 inç = 29cm

PPI’ı farklı ayarlarda baskı yapmak isterseniz şu sayfada bir hesaplama aracı da var. Ona bakabilirsiniz.

http://www.photokaboom.com/photography/learn/printing/1_calculators.htm#Print

cerceve-boyutlari

Fotoğraf çekmeyi, arşivlemeyi (bak bu önemli), düzenlemeyi ve biraz da çektiğim fotoğrafları paylaşmayı seviyorum. Bu blog, 2013 yılından bu yana var ve burada bazen öğrendiklerimi bazen merak ettiklerimi bazen de çektiklerimi paylaşıyorum. Şu aralar üzerine çokça düşündüğüm, acaba daha neler yapabilirim? Yazılar üzerine yorum yapabilirsin, tüm bu çalışmalar hep etkileşim için. Reklam mı, o da sitenin masraflarına tuz-biber için. Güncelleme: 2 Ocak 2019

Bir Yorum Yaz, Şanın Yürüsün...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.