Fotograf Sanatında Verimliliğin Anahtarları Üzerine Bir Metot Düşüncesi Gültekin Çizgen

0
36

Fototrek tarafından organize edilen 27 Eylül 2017’de düzenlenen etkinlikte Gültekin Çizgen konuşmacıydı. Konuşmanın ana konusu fotoğraf çekmenin, en iyi makine veya okuma ile yeterli olamayacağı üzerineydi. Gültekin Bey, her gün fotoğraf çekme tekniği ile hem makine ile barışılacağını (heyecanın azalacağını) hem de görme üzerine ciddi gelişme sağlanabileceğinin üzerinde durdu.

Seminer sırasında, takip etmekten keyif aldığı fotoğrafçılardan da kısaca bahsederken Magnum, Life ve Time ile fotoğrafçılığın başka bir bakış açısına sahip olduğundan bahsetti. Seminerin ana konusu olan, fotoğrafın unuttuğunu ve her gün çalışmanın katkısının büyük olduğunun üzerinde sıklıkla durdu Sayın Çizgen. Kendisinin çalışma tekniğini iki basamaklı olarak şu şekilde ifade etti:

  1. Her gün çekeceksiniz
  2. Çektiklerinizi kendi kategorilerine göre ayıracaksınız (kendisinin 70 kategorisi varmış): doğa, yaşam vb.

Yaptığı üç sunumun üçüncüsünde detaylar üzerinde durdu ve detay fotoğrafları paylaştı. Genel izlenimim olarak etkileyici fotoğraflar göremedim pek. Sayıca o kadar fazla fotoğraf sunuldu ki, süre biraz insanın dikkatini dağıtıyordu. Sayın Çizgen gibi profesyonel bir fotoğrafçının işine karışmak tabiki olmaz ancak seçici olsa daha keyifli olabilirdi.

Fototrek’e bir kez daha teşekkürler.

TEILEN
Önceki İçerikLomo Diana F Plus İnceleme Videosu
Sonraki İçerikCanon Brand News 2017 İstanbul
Celal Erdoğdu, Phardon! için fotoğraf ve videolar çekiyor. İnceleme ve gezi seyahat yazıları yazıyor. Daha doğru fotoğraf çekmek ve güzel seyahatler için kendi yaptıklarını sizler yapmayın diye kendini heder ediyor. Fotoğraf için yaşıyor, fotoğraf için seyahat ediyor. Şimdi bir de bisiklete ağırlık verdi.