Gülümseyince Aynıyız Balat

0
231

15 Şubat 2014 Cumartesi günü uzun zamandır çalışmaları süren ‘Gülümseyince Aynıyız‘ sergisindeydim. Çekimleri önceden yapılan ve baskıları yapılıp Türkiye’ye gönderilen fotoğrafların Balat’ta izin verilen duvarlara asılma işlemlerini yine projeyi gerçekleştiren Tolga Bayraktar ve Tuba Aynur tarafından yapıldı. Tolga ve Tuba’da benden asma işlemleri sırasında belgesel niteliğinde çekim yapmamı istediler.

Inside Out Project Türkiye

Sergi olarak sokakta gerçekleştirilmesi ve fotoğrafların afiş şeklinde yapılması, diğer sergilerden en büyük farkı diyebilirim.

Peki nedir bu proje derseniz, projenin detaylarına basın bülteninden şöyle gözatabilirsiniz:

Sokak sanatçısı JR’nin tüm dünyada farklı sorunlara işaret edebilmek için gerçekleştirdiği sokak sergisi projesi Inside Out Project Türkiye’de ilk defa Balat’ta sergilenecek.

Türkiye’deki projenin koordinatörü Tuba Aynur ve fotoğraf sanatçısı Tolga Bayraktar tarafından geliştirilen ‘Gülümseyince Aynıyız’ konseptiyle, 70 Balat sakininin portreleri çekildi. Projenin amacı bir süredir ne yazık ki Türkiye’de güdülen ayrımcı politikalar; insanların dinlerine, etnik kökenlerine ve hatta cinsiyetlerine göre ayrıştırılmaya çalışılmaları, kentsel dönüşüm adı altında pek çok kişinin, uzun yıllardır yaşadığı mahallelerinden çıkartılması ve evsiz kalmaları, bu eski mahallelere yeni ve lüks siteler yapılarak soylulaştırılmaya çalışılmasıdır.

Proje için Balat’ın seçilmesinin nedeni ise İstanbul’un en eski ve dokusunu korumayı başarmış semtlerinden biri olmasıdır. Semtte Müslüman, Hristiyan, Yahudi, muhafazakâr, liberal, Arnavut, Kürt, Türk, İspanyol gibi pek çok farklı din, etnik köken ve farklı politik görüşlere sahip insanlar yüzyıllardır barış içinde yaşamaktadır. Politika ve ticari menfaat ilişkileri olmaksızın Türkiye’de halklar barış içinde yaşayabilmektedir. Ve bütün insanlar gülümseyince aynıdır.

Tuba Aynur ve Tolga Bayraktar da gülümseyen Balatlıları çektiler. Eserleri de Balat Sokakları’nda sergileniyor. Bu çok dinli ve çok kültürlü mahallede insanların beraber yaşamaktan ne kadar mutlu olduklarını tüm dünyaya gösterecekler.

Sergi detayları için facebook sayfasına gözatabilirsiniz.

Gülümseyince Aynıyız

Gülümseyince Aynıyız

Gülümseyince Aynıyız

Gülümseyince Aynıyız

Gülümseyince Aynıyız

Gülümseyince Aynıyız