Huawei ve Leica güçlerini mobil fotoğrafçılık için birleştiriyor.

Japonya’nın en büyük kamera fuarı ilginç bir haberin duyulmasına vesile oldu. Üstelik bu duyurunun Japonya dışındaki iki şirkete ait olması da ilginçliğin bir başka boyutu. Çin’in teknoloji devi şirketlerinden Huawei ile Almanya’nın 1847 yılında kurulan ve bugün halen üst seviye analog fotoğraf makineleri üreten Leica, güçlerini mobil fotoğrafçılık için birleştirmeye hazırlanıyor.
Akıllı telefonlardaki fotoğrafçılık deneyimini, uzun vadeli bir işbirliği ile pazar standartlarının üzerine çıkarmak ve inaovatif gelişmeler yakalamak için birleştirdiklerini bir basın duyurusu ile paylaşan iki şirket,  anlaşmanın uzun soluklu olması dışında çok fazla detay paylaşmış değil.
Android’li Panasonic Lumix’te Leica Lensleri 

Geçmişte Panasonic ile bir işbirliğine giden Leica, Panasonic’in kompakt dijital fotoğraf makinelerinde aktif rol oynamış ve kendi markasını kullanmıştı. Ayrıca halen Panasonic tarafından üretilen lensler de piyasada satışta. Bunun yanı sıra Panasonic Lumix CM1 adı Android’li akıllı telefonda f/2.8 Leica lens kullanılmış, bu lens optik yakınlaştırma yapamasa da manuel odaklama için ayarlanabilir bir lens yapısına sahip oluşu ile dikkat çekmişti. Tabi Leica’nın tüm ürünlerinde olduğu gibi yüksek fiyat etiketi bu cihaz için de geçerliydi. Panasonic ürünü 900 Euro gibi bir fiyattan satışa sunmuştu.leica d-lux

Huawei ve Leica arasındaki işbirliğinin geçmişteki benzer örneklerden daha derin olmasında ortaya her iki şirketin de faydasına olacak bir durumun çıkması muhtemel gözüküyor. Leica, mobil fotoğrafçılığın önemini fark etme konusunda hızlı hareket ederken, Huawei de küresel bilinirliği giderek artan markasına Leica’nın sunacağı optik uzmanlıkla biraz daha değer kazandırabilir. Taraflar arasındaki ortak çalışma devam ettikçe işbirliğine dair daha fazla bilgi verileceği belirtildi. Yakında Huawei’nin akıllı telefonlarında Leica’nın meşhur kırmızı noktasını görmek kimseyi şaşırtmayacaktır.

Panasonic Leica

Bir Yorum Yaz, Şanın Yürüsün...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.