Kıyıköy Kırklareli Fotoğrafları

2
579

Kıyıköy Kırklareli Fotoğrafları

Kıyıköy Kırklareli Fotoğrafları http://www.phardon.comKıyıköy, İstanbul’a oldukça yakın. Kıyıköy hafta sonunu sakin geçirmek isteyenler için güzel bir destinasyon. Çok fazla mekan beklentiniz olmasın. Güzel bir balıkçı var benim favorim. Bu mekan dışında iki tane daha balıkçı var. Denize de girebilirsiniz. Nehir de gezebilirsiniz. Yıkık dökük olsa da Aya Nikola Manastırı’nı da ziyaret etmeyi unutmayın.

Kıyıköy Kırklareli için Vikipedi diyorki:
Kıyıköy, Kırklareli ili sınırları içinde ve Vize ilçesine bağlı, doğal güzellikleriyle öne çıkmış bir sahil kasabasıdır.

1987 yılında belediye olmuştur ve 2000 yılındaki nüfus sayımına göre nüfusu 2443 kişidir.

Karadeniz kıyısındaki bu kasabanın etrafı ormanlarla çevrili olup Pabuçdere ve Kazandere dereleri de Karadeniz’e bu kasabadan dökülmektedir. Yöre halkının geçim kaynağı balıkçılık ve ormancılıktır. Dünyanın en eski taş oyma manastırlarından Aya Nikola Manastırı buradadır. İstanbul’dan günübirlik turlar veya geziler için uygundur. Kasaba yakınındaki Bahçeköy manda yoğurduyla ünlüdür.

Kırklareli ili, Vize ilçesine bağlı Kıyıköy’ün sınırları içinde bulunan Kastro (Çamlıkoy) Körfezi Tabiatı Koruma Alanı ise, 329 hektarlık bir alan üzerinde yayılmış bulunmaktadır. Ancak, bu Körfez’in batısı Kırklareli’ne dâhil iken, ortası Tekirdağ ve doğusu da İstanbul sınırları içinde kalmaktadır.

Trakya’nın yegane karaçam (Pinus nigra) ormanlarının bulunduğu bu alan değişik bitki türlerini kapsamaktadır. Bunların başında karaçam, Macar meşesi, sapsız meşe, saçlı meşe, doğu gürgeni, kara gürgen, dişbudak, kayın, akçaağaç, ıhlamur ve kızılağaç gelmektedir. Ayrıca koruma alanında, karaca, yaban domuzu, kurt, çakal, sansar, tilki, porsuk, tavşan gibi hayvanlar yaşamaktadır.

Ayrıca, Karyalılarca kurulduğu kabul edilen Kıyıköy’ün antik çağdaki adı Salmydessos’tur.

Vikipedi üzerinden incelemek için şu linke bakabilirsiniz:
http://tr.wikipedia.org/wiki/K%C4%B1y%C4%B1k%C3%B6y,_Vize

Kıyıköy Kırklareli fotoğrafları:
http://www.phardon.com/kiyikoy-kirklareli-fotograflari/

Fotoğrafların izinsiz kullanılması yasaktır. Satın almak istediğiniz fotoğraflar için lütfen e-posta gönderiniz: phardonmedia [at] gmail.com

 

Kıyıköy Kırklareli Fotoğrafları