Paris Fransa Fotoğrafları

fransa-paris-seyahat-gezi
fransa-paris-seyahat-gezi

Paris Fransa Fotoğrafları

Paris Fransa Fotoğrafları http://www.phardon.comParis herkesin dediği gibi aşkların sanatın şehri deyişlerinin yanısıra gerçekten kafeler şehri. Sahaflar, sokak ressamları neredeyse ana arterlerde yerlerini almışlar. Büyük bir metropol olduğu trafiğinden de belli. Nehir kenarında 5km için harcağımız 1.5 saatte kendimizi İstanbul’da gibi hissettik.

Çok gezicek yer var. Bu seride bir kısmını görebileceksiniz. Gezilecek yerler ile ilgili bir liste sunmayacağım çünkü çok fazla yazı var zaten Paris ile ilgili.

Paris Fotoğrafları

Paris için Vikipedi diyorki:
Paris’te ikamet edenlere Parisien(ne) diye hitap edilir. Tüm dünyada anıtları, sanatsal ve kültürel yaşamı ile bilinen Paris, aynı zamanda dünya tarihinde önemli bir şehir olmakla birlikte, başlıca ekonomik ve politik merkezler arasında yer almakta ve uluslararası taşımacılığın geçiş noktalarından birini oluşturmaktadır. Moda ve lüksün dünya başkenti olan Paris, “Işık Şehir” (Ville Lumière) diye de anılmaktadır.

Notre Dame Katedrali
Meryem Ana’ya adanarak yapılan bu gotik katedral, Sein Nehri’nin ortasında ki Île de la Cité’nin doğu kısmında bulunur.Bu katedral Paris’in sembollerinden biri haline gelmiştir.19. yüzyılın başlarında yıkılma kararı alınan katedralin kurtarılması için ünlü Fransız yazar Victor Hugo “Notre Dame’ın Kamburu” adlı romanı yazmıştır.Halkın da desteğiyle yıkılmaktan kurtulmuştur.

Louvre Müzesi
1793’te açılan ve müze yapılan bina aynı zamanda Fransa’nın ilk devlet müzesidir.Koleksiyonunda La liberté guidant le peuple,Mona Lisa, Winged Victory of Samothrace ve Venus de Milo gibi birçok şaheser görülebilir.Sadece dış görünüşü bile insana bu sarayın harikuladeliğini gösterir.Mimarinin en muhteşem örneklerinden biridir ve Fransız usulü dik çatıları da dikkat çekicidir.

Champs-Élysées Zafer takı
Adını Yunan mitolojisinde cennet olarak gösterilen Elysion ovalarından almıştır. Paris’in en güzel caddesi olarak bilinir. Cadde, yukarı doğru çıkarsanız sizi Zafer Takı’na, aşağı doğru inerseniz sizi Concorde Meydanı’na çıkarır. Daha ilerde ise Jardin des Tuileries ve Louvre Müzesi vardır. Birçok gösterinin yapıldığı bu cadde adeta Paris’in kalbidir.

Eyfel Kulesi
İsmini, inşa ettiren firma olan Gustave Eiffel’den alır. Kule tüm dünyaya kendini Fransa’nın sembolü olarak tanıtmıştır. Muhteşem bir mühendislik eseri ve estetik bir kuledir. Fransız Devrimi’nin kutlamaları için düzenlenen Paris fuarına kapı olarak yapılmıştır. Kule sadece 20 yıl kalması için inşa edilmişti. 1909’da yıkılması gereken kule Atlantik ötesi haberleşmeye imkan tanıdığından kalmasına izin verildi.

Vikipedi üzerinden incelemek için şu linke bakabilirsiniz.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Paris

Paris Fransa fotoğrafları:
http://www.phardon.com/paris-fransa-fotograflari/ ‎

Fotoğrafların izinsiz kullanılması yasaktır. Satın almak istediğiniz fotoğraflar için lütfen e-posta gönderiniz: phardonmedia [at] gmail.com

 

Paris Fransa Fotoğrafları

[AFG_gallery id=’12’]