Sıkışan Polarize Filtreyi Çıkartmak

Geçen gün büyük keyifle evden çıktım, gittim tripodumu da aldım yanıma ve bisiklete binip önceden planladığım yerlere fotoğraf çekmeye çıktım. Güzel birkaç kare çektim sonra elime 80-200mm lensimi aldım baktım hava aydınlık Circular Polarize filtreyi elimle o an taktım ve şu fotoğrafı çektim:

Polarize Filtre ile Çektiğim Fotoğraf Net Değil
Polarize Filtre ile Çektiğim Fotoğraf Net Değil

Görüntü net, yani durum net görüntü değil. Başıma daha önce de gelmişti Cokin bir polarize filtrem vardı ve ilk D810’u aldığım gibi bozuk olduğunu anlamıştım filtrenin. Şimdi yine aynı olayla karşı karşıya kaldım. Makine noktayı netledi ve bu kareyi çekti. Görüntü flu sizin de görebileceğiniz üzere. Hemen tabi bir telaşla filtreyi çıkarayım dedim.

Mümkün değil, 2 dakika önce elimle taktığım filtre çıkmıyor. En az 15-20 dakika Kasımpaşa Stadı’nın orda uğraştım ama mümkün değil çıkmıyor. Fotoğrafları başka objektif ile çekip geri geldim.

İnternette biraz araştırdım iki çözümü var:

1- Kelepçe şeklinde olan cırt denilen plastik malzemelerle filtreyi sıkıştırıp çevirmek

2- Plastik paket lastiği takıp çevirmek.

Ben ikinci yöntemi pek faydalı bulmadığım için birinci yönteme odaklandım ama evde olduğunu bildiğim cırtları bulamadım. Neyse bari şu ikinci yöntemi deneyim dedim, lense yapışmış gibi duran filtrenin lensimi zaptetmiş hali:

Sıkışan Filtre ile Lensim
Sıkışan Filtre ile Lensim

Evde, daha önceden ıvır zıvıra lazım olur dediğim hafif enli paket lastikleri.

Paket Lastiği
Paket Lastiği

Önce bir tanesini filtreye taktım ancak yine kaydı, bir ihtimal diyip üst üste iki tanesini filtre etrafına geçirdim.

İki Paket Lastiği
İki Paket Lastiği

Efendice çevirdim fitreyi lastiklere bastırarak, ve çıktı. Şaşırdım, çünkü Kasımpaşa Stadı üstünde delirirken ben denemediğim şey kalmamıştı oysa iki lastikle çıkabilmesi mucize gibi.

Filtre Çıktı
Filtre Çıktı

UV filtrede sabit kısım olması sebebiyle bu durumla karşılaşmak zor ancak polarize filtrede ön kısım döndüğü için çıkması çok zor oluyor. Umarım siz de bu durumda kalmazsınız, ama kalırsanız artık çözümden haberdarsınız.

2 YORUMLAR

Bir Yorum Yaz, Şanın Yürüsün...

Celal ERDOĞDU

Geçmiş zamanın günlüğü, günümüzün blogu-vlogu haline geldi. Ticari beklentim olmayan bu web sitesi de bir nevi benim günlüğüm gibidir. Fotoğraf, gezi, inceleme konuları ilgi alanıma giren mevzuları burada paylaşıyorum.

Son Yorumlar