Seyahat ve Fotoğraf Severler İçin Dürbün Önerisi

durbun-incelemesi-yazisi

Öncelikle bu konunun uzmanı değilim, baştan belirteyim. Sadece dürbün ihtiyacı duymuş seyahat sever ve fotoğraf severim. Dürbüne bir insan neden ihtiyaç duyar?

  1. Avcıdır
  2. At yarışı oynuyordur
  3. Röntgencidir (en fenası da bu!)
  4. Gezgindir???

4. kategoriden girdim ben de konuya. Aslında doğa fotoğrafı çekme merakı hatta uzun pozlama ve timelapse merakı sonrasında bu ihtiyaç kendini ortaya koydu. Çünkü boş kalıyorsunuz. Boş kalınca da, “acaba şurda ne var ya!” diye bir merak geliyor.

Bir de şehirlerde gezerken, “ötelerde ne var acaba oralarda da fotoğraf çıkar mı” diye düşünürken işi kolaylaştıran birşey olabilir diye düşündüm.

Düşünme kısmı bitip, araştırma ve alma kısmına gelince bizim fotoğraf alanında tanıdığımız abilerin (Leica, Nikon ve Olympus) mercekle ilgili bir konu olmasından dolayı, dürbün piyasasında da raconu kestiklerini gördüm. Fiyatlar, oldukça coşkun. Ben hemen ordan hızla uzaklaşıp, avcılar bu işi nasıl çözüyor diye araştırdım. Sözün özü, uygun fiyatlı ve ele-avuca sığar bu ürünü buldum.

Kendisi, düşük bütçe ürünü olup iş gören kategorisinde yer alıyor. Yani, vay be amma ürün dedirten bir tarafı yok. Ama yaptığı işi şöyle bir bakalım birlikte.

Aşağıda görülen fotoğraf, ufuktaki noktayı işaret ediyor bize:

Bu mesafe yaklaşık, kuş uçuğu 1400m. Bizde yalan yok:

Gelin birlikte, dürbünle gördüğümüz görüntü nasıl bir de ona bakalım:

Yaklaştırma olarak fena değil, görüntüde kenarlarda oluşan netlik bozulması ve renk oluşumunu saymazsak. Bunlar hep kalite farkı ama şunu söyleyebilirim, hayli iş gören bir ekipman. Eğer bu işle daha fazla ilgileniyorsanız, tabi daha iyi ürünleri almanızı öneririm. Ama benim gibi, seyahat ederken cepte dursun ve bir seyahatte kaybolursa üzülmeyim diye düşünenlerdenseniz size göre olabilir.

Şöyle de bir video var incelemede, ona da göz atmanızı öneririm:

Bir sonraki yazıya kadar, sosyal medya hesaplarımdan beni takip ederseniz daha fazla etkileşim kurabiliriz. Sosyal medya hesaplarım, sayfanın sağ üstünde. Youtube, Instagram ve Facebook’ta oldukça paylaşım yapıyorum.

Fotoğraf çekmeyi, arşivlemeyi (bak bu önemli), düzenlemeyi ve biraz da çektiğim fotoğrafları paylaşmayı seviyorum. Bu blog, 2013 yılından bu yana var ve burada bazen öğrendiklerimi bazen merak ettiklerimi bazen de çektiklerimi paylaşıyorum. Şu aralar üzerine çokça düşündüğüm, acaba daha neler yapabilirim? Yazılar üzerine yorum yapabilirsin, tüm bu çalışmalar hep etkileşim için. Reklam mı, o da sitenin masraflarına tuz-biber için. Güncelleme: 2 Ocak 2019

Bir Yorum Yaz, Şanın Yürüsün...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.