Şivlilik Bir Konya Geleneği

Şivlilik Bir Konya Geleneği

Şivlilik, Konya’ya özgü bir adettir. Regaip Kandili günü, sabah namazı ile başlayan şivlilik etkinliğinde çocuklar, kapı kapı dolaşarak şivlilik denilen daha çok şeker, gofret, çikolata, meyve toplarken evlerde ise bişi denilen hamur işi pişirilir.

Şivlilik, Konya’da Hicri takvime göre üç ayların başlangıcı olan recep ayının ilk perşembesini cumaya bağlayan gecede ve Regaip Kandili sabahı çocuklarca yapılan kandil kutlama geleneğidir. Konya’da bu güne “ilk namaz” adı da verilir.

Kandil gecesi kutlama geleneği Osmanlı Devleti döneminde padişah II. Selim’den (1566-1574) itibaren sürdürülmektedir.

Konya yöresinde hala sürdürülen bir regaib kandili geleneği. olan Şivlilik ile ilgili tarihçilerinin yaptığı tarif şöyledir; “Regaip Kandili günü sabahı, sabah namazından sonra mahalledeki üç ile on beş yaş arasındaki kız erkek çocukları sokak başlarında toplanarak ilk kapıdan başlamak üzere kapıları birer birer çalarak açılmasını beklerler, kapı açılması biraz gecikti mi hep bir ağızdan ve tempo ile şu maniyi söylemeye başlarlar;

‘Şivli şivli şişirmiş,
Erken kalkan pişirmiş,
İki çörek bir börek,
Bize namazlık gerek.
Şivlilik…’

Hala çocuklar için bir eğlence olan Şivliliğin bir gün öncesi Fener Alayı yapılır ve büyük yaşta olan çocuklar için daha çok tercih edilir. Ertesi gün ise Şivlilik vardır. Küçük yaşta olan çocuklar da bu etkinliğe katılır.

Fotoğraf çekmeyi, arşivlemeyi (bak bu önemli), düzenlemeyi ve biraz da çektiğim fotoğrafları paylaşmayı seviyorum. Bu blog, 2013 yılından bu yana var ve burada bazen öğrendiklerimi bazen merak ettiklerimi bazen de çektiklerimi paylaşıyorum. Şu aralar üzerine çokça düşündüğüm, acaba daha neler yapabilirim? Yazılar üzerine yorum yapabilirsin, tüm bu çalışmalar hep etkileşim için. Reklam mı, o da sitenin masraflarına tuz-biber için. Güncelleme: 2 Ocak 2019

Bir Yorum Yaz, Şanın Yürüsün...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.