Sony DSC RX100 Canon S120 Karşılaştırması

Geçenlerde bir arkadaşım fotoğraf makinesi alacağını söyledi ve bu iki makinenin özelliklerini kendisi için inceleme rica etti. Esasen Sony DSC RX 100 ve Canon S120 modellerini kullanmadım. Bu makinelerin teknik özelliklerini internetten araştırarak sadece ‘teknik özellikler üzerinden bir karşılaştırma’ yaptım.

En doğru karşılaştırma mutlaka kullananların yapacağı değerlendirme olacaktır.

İki makine arasındaki en ciddi fark:

  1. Sony daha büyük sensöre sahip ki bu görüntü kalitesi açısında pozitif bir özellik

2. Sony daha yüksek çözünürlüğe sahip.

3. Canon daha düşük ISO ile daha kaliteli gün ışığı fotoğrafları çekebilecektir.

4. Canon daha geniş bir açıya sahip ve daha fazla yakınlaştırma özelliğine sahip.

5. Sony daha yüksek ISO ile daha karanlık zamanlarda fotoğraf çekebilir ama full-frame olmayan makinelerin yüksek iso performansı hala iyi değil bu yüzden çok önemli bir özellik değil.

6. Her iki makinede RAW çekebiliyor.

7. Her iki makine de f1.8’e kadar diyafram açabiliyor.

8. Canon 4x dijital zoom yaparken Sony 14x dijital zoom yapabiliyor, ben dijital zoomdan pek hazzetmem bu sebeple bence önemli bir özellik değil.

9. Canon 9 netlik noktasına sahipken Sony 25 netlik noktasına sahip, Sony bu konuda avantajlı.

10. Ekran çözünürlüğü konusunda Sony’nin ekranı daha iyi.

Ben bu test sonuçlarına göre, görüntü kalitesi piksel ve sensör çözünürlüğüne göre Sony’yi tercih ederdim. Ancak geniş açı ve zoom ile de aklım Canon’da kalırdı :)

Fotoğraf çekmeyi, arşivlemeyi (bak bu önemli), düzenlemeyi ve biraz da çektiğim fotoğrafları paylaşmayı seviyorum. Bu blog, 2013 yılından bu yana var ve burada bazen öğrendiklerimi bazen merak ettiklerimi bazen de çektiklerimi paylaşıyorum. Şu aralar üzerine çokça düşündüğüm, acaba daha neler yapabilirim? Yazılar üzerine yorum yapabilirsin, tüm bu çalışmalar hep etkileşim için. Reklam mı, o da sitenin masraflarına tuz-biber için. Güncelleme: 2 Ocak 2019

5 YORUM

Bir Yorum Yaz, Şanın Yürüsün...