Sony Geniş Açı Lensini Duyurdu 12-24 f4 E Mount

0
99

Sony’den beklediğim hareket geldi. Sony 12-24mm E bayonet lensini duyurdu. Sony’nin ne yazık ki E bayonette full-frame’e uygun lensi bulunmuyordu. Bu açığı Rokinon, Zeiss, Voigtlander, Laowa doldurmaya çalışıyordu. Ancak bu lensler ya sabit odaklı, ya manuel netlik ayarına sahip veya pahalı. Diğer alternatif adaptör ile, Nikon, Canon, Sigma markalarına ait lensleri kullanmaktı ancak bunlarında ya netliği yavaş ya da kütle olarak büyük olması dezavantajı vardı.

APSC-crop sensörde geniş açı bulunuyordu ancak full-frame için henüz bulunmuyordu.

Sony yeni lensi ile bu açığını kapatıyor. Lens 12-24mm f4 sabit diyafram. Her ne kadar kompak olduğunu söyleselerde 565 gramlık bir ürün. Sony’nin hızlı ve tatlı geçişli netlik özelliğine sahip bir lens. Videolarda bu tatlı geçişi kullanmak keyifli oluyor. Lens üzerinde netliği ayarlayabileceğimiz, benim 70-200mm’de severek kullandığım netlik düğmesi bulunuyor. Boyu kısa lenslerde pek ihtiyacım olmaz diye düşünüyorum ama yinede artı bir özellik. Bu defa manuel veya otomatik netlik ayarını lens üzerinde yapabiliyoruz. Nikon lenslerde sevdiğim bu özellikten epeydir mahrum olmak hoşuma gitmemişti, iyi olacak gibi. Netlik için en kısa mesafe, 28cm.

Bu lensi full-frame E bayonetli makinelerinizde kullanmak isterseniz bedeli Amerika için 1700$ civarında. Dolar ne zaman düşer :((

TEILEN
Önceki İçerikSırbistan Belgrad Seyahati Yemeli İçmeli
Sonraki İçerikFlickR Yeniden Satıldı
Celal Erdoğdu, Phardon! için fotoğraf ve videolar çekiyor. İnceleme ve gezi seyahat yazıları yazıyor. Daha doğru fotoğraf çekmek ve güzel seyahatler için kendi yaptıklarını sizler yapmayın diye kendini heder ediyor. Fotoğraf için yaşıyor, fotoğraf için seyahat ediyor. Şimdi bir de bisiklete ağırlık verdi.