Perşembe, Şubat 27, 2020

Sony Geniş Açı Lensini Duyurdu 12-24 f4 E Mount

Sony’den beklediğim hareket geldi. Sony 12-24mm E bayonet lensini duyurdu. Sony’nin ne yazık ki E bayonette full-frame’e uygun lensi bulunmuyordu. Bu açığı Rokinon, Zeiss, Voigtlander, Laowa doldurmaya çalışıyordu. Ancak bu lensler ya sabit odaklı, ya manuel netlik ayarına sahip veya pahalı. Diğer alternatif adaptör ile, Nikon, Canon, Sigma markalarına ait lensleri kullanmaktı ancak bunlarında ya netliği yavaş ya da kütle olarak büyük olması dezavantajı vardı.

APSC-crop sensörde geniş açı bulunuyordu ancak full-frame için henüz bulunmuyordu.

Sony yeni lensi ile bu açığını kapatıyor. Lens 12-24mm f4 sabit diyafram. Her ne kadar kompak olduğunu söyleselerde 565 gramlık bir ürün. Sony’nin hızlı ve tatlı geçişli netlik özelliğine sahip bir lens. Videolarda bu tatlı geçişi kullanmak keyifli oluyor. Lens üzerinde netliği ayarlayabileceğimiz, benim 70-200mm’de severek kullandığım netlik düğmesi bulunuyor. Boyu kısa lenslerde pek ihtiyacım olmaz diye düşünüyorum ama yinede artı bir özellik. Bu defa manuel veya otomatik netlik ayarını lens üzerinde yapabiliyoruz. Nikon lenslerde sevdiğim bu özellikten epeydir mahrum olmak hoşuma gitmemişti, iyi olacak gibi. Netlik için en kısa mesafe, 28cm.

Bu lensi full-frame E bayonetli makinelerinizde kullanmak isterseniz bedeli Amerika için 1700$ civarında. Dolar ne zaman düşer :((

Bir Yorum Yaz, Şanın Yürüsün...

Celal ERDOĞDU

Geçmiş zamanın günlüğü, günümüzün blogu-vlogu haline geldi. Ticari beklentim olmayan bu web sitesi de bir nevi benim günlüğüm gibidir. Fotoğraf, gezi, inceleme konuları ilgi alanıma giren mevzuları burada paylaşıyorum.

Son Yorumlar