Sony RX1R-II En Küçük Full-Frame Fotoğraf Makinesi

sony-r1x-r2
sony-r1x-r2

Sony’den en küçük full frame kamera

Sony’nin yeni kamerası RX1R mark II, şu anda piyasada olan en minik full frame olmasıyla dikkati çekiyor.

Kameranın ölçüleri Sony’nın bir önceki popüler modeli RX100 kadar ve çok da hafif. İkisi arasındaki en büyük fark; RX100’ün katlanabilir zoom lensi cebinizi rahatça sığabilirken, RX1R II’nin sabit lensi bu işi güçleştiriyor, hatta imkansız hale getiriyor. Mecburen askıda veya çantanızda taşıyacaksınız…

Avantajına gelince… RX1R II’nin sensörü 42.4-megapiksel gücünde, ISO aralığı ise 100-25,600. Full-frame Exmor R CMOS sensör desteği sayesinde bir önceki RX1R modeline göre veri aktarma hızı 3,5 kat daha artmış.

 

sony-rx1r-mark-ii-022.0

Elbette performans hızı istediğiniz fotoğrafı çekebilme açısından ayrı bir sıkıntı konusu, çünkü RX1 serisinin bu noktadaki en büyük sıkıntısı otomatik odaklanma, yani autofocus becerisi. Sony’nin açıklamasına göre RX1R II’nin autofocus özelliği eskisine göre yüzde 30 daha hızlı. RX1R II’nin yeni eklenen 2.4-milyon dot’luk OLED EVF’si (elektronik vizörü) bir diğer artısı. Bu elektronik vizörüyle Sony’nin yeni kamerası Fujifilm X-T1 ve Olympus OM-D serisi ile eşdeğer özellikte. Ayrıca arka tarafta yer alan 3 inç’lik LCD ekranı, önceki modelden farklı olarak yatırılabiliyor.

Sony’s RX100 ve A7S II 4K’lık video çekebilirken RX1R II’nin bu özelliği 1080p ile sınırlı. Bu da kameranın diğerleri gibi çok amaçlı kullanıma yönelik üretilmemesiyle açıklanabilir. Fotoğraf çekimi için üretilen RX1R II’nin fiyatı 3300 dolar olarak belirlenmiş. Kasım ayında piyasada olması hedefleniyor.

 

Kaynak:Bilgi Çağı

Bir Yorum Yaz, Şanın Yürüsün...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.