Tripod Seçimi

Fotoğraf tripod seçimi, fotoğraf kadar sanat gerektirmese de bazı tecrübeleri en azından gerektirir. Tripodlar ikiye ayrılmaktadır:

  1. Fotoğraf Tripodu
  2. Video Tripodu

Belki başka ayrımlar da vardır ancak kullanım olarak bu iki temel başlıkta incelenir.

Bu yazımızda biz fotoğraf tripodu seçimi için fotoğraf tripodlarını inceleyeceğiz.

Fotoğraf tripodları ikiye ayrılmaktadır:

  1. Kafası sabit olanlar
  2. Kafası değişebilenler

Eğer başlangıç seviyesindeyseniz ve fotoğrafa olan tutkunuzu tahmin edemiyorsanız kafası sabit bir tripod ile başlayabilirsiniz. Ancak fotoğrafta henüz yeni değil ve uzun süreli kullanabileceğiniz bir tripod almak istiyorsanız mutlaka kafası değişebilen bir tripod almalısınız.

Tripodların başlıkları üç türdür:

  1. Ball-head
  2. Joystick head
  3. Üç kollu kafa

Evet isimler bir tuhaf gibi ama bu şekilde.

Ball head kafalar hızlı hareketi sağlamakla birlikte, profesyonel kullanıma uygundur.

Joystick head kafaları ben pek sevmem ancak, hız açısından iyidir. Makine ağırsa tavsiye edemem.

Üç kollu kafa, ki benim tercihimdir. Hız açısında biraz daha fazla zaman alır ancak beton gibi sımsıkı tutar makinenizi.

Fotoğraf Makinenizin ve Lensinizin Ağırlığını Unutmayın!

Fotoğraf makinenizin ağırlığına bağlı olarak seçim yapmanız şart ve mutlaka objektif ağırlıklarınızı da hesaba katmalısınız. İleride alacağınız 1-2kg ağırlığındaki objektifleri sakın unutmayın.

Tripodunuz  Kış Koşullarına Hazır mı?

Kışın tripod taşımak zor olabiliyor özellikle kar koşullarında. Tripodunuzun bir veya iki ayağı üzerinde kauçuk veya plastik parça olması sizin zorlamaz ancak bu malzeme yoksa özellikle karda epey üşüyebilirsiniz.

Tripodunuz Çantanıza Sahip Olabiliyor mu?

Tripodunuz üzerinde askı arsa rahatlıkla fotoğraf çantanızı tripod üzerine asbilirsiniz, böylece sürekli fotoğraf çantanızı düşünmek zorunda kalmazsınız.

Çantanız ya da Tripodunuz

Hazır çanta demişken, tripodunuzun kapalı boyunu mutlaka hesaba katmalısınız. Özellikle, sıklıkla seyahat ediyorsanız ve bu boyuta göre bir çanta edinmenizde fayda var. Eğer ağır ve büyük bir tripod alırsanız maalesef tripodunuzu çantanızın önüne veya yanına asamazsınız. Bu durumda tripodlar için özel çantalar vardır ve onlardan edinmeniz gerekecektir.

Evet daha birçok detayı aşağıdaki videoda bulabilirsiniz. Youtube kanalımıza üye olmayı ve videolara yorum yapmayı ve paylaşmayı unutmayın.

Fotoğraf çekmeyi, arşivlemeyi (bak bu önemli), düzenlemeyi ve biraz da çektiğim fotoğrafları paylaşmayı seviyorum. Bu blog, 2013 yılından bu yana var ve burada bazen öğrendiklerimi bazen merak ettiklerimi bazen de çektiklerimi paylaşıyorum. Şu aralar üzerine çokça düşündüğüm, acaba daha neler yapabilirim? Yazılar üzerine yorum yapabilirsin, tüm bu çalışmalar hep etkileşim için. Reklam mı, o da sitenin masraflarına tuz-biber için. Güncelleme: 2 Ocak 2019

Bir Yorum Yaz, Şanın Yürüsün...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.