Yurtdışına çıkacaklar dikkat

Yurtdışına Çıkacaklar Dikkat

Eğer yeşil pasaporta sahipseniz, mutlaka çalıştığınız kurumdan yurtdışına çıkışına engel yoktur yazılı belge almanız gerekiyor. Bu belge birkaç gün önce alınabiliyordu sanırım, son 1-2 gündür verilmiş olan belgeleri geri çağıran kurumlar olmuş. Bu belge ile pasaport bölümünden önce havalimanlarında bulunan ayrı bir birimden önce onay almanız, ve aldığınız onay sonrasında pasaport bölümüne gitmeniz gerekiyor. Doğrudan pasaport sırasına girmeniz sadece vakit kaybı olacaktır.

Eğer hususi yani kırmızı pasaporta sahipseniz; çalışanlar mutlaka yanlarında sgk dökümü, işyeri sahipleri şirket sahibi olduklarını gösterir belge, çalışmayanlar ise sgk’sından yararlandıkları kişinin sgk dökümünü mutlaka yanlarına almalı çünkü bu belgeler pasaport bölümünde sorulabiliyor.

Emekli olan yeşil pasaportlular yine pasaport öncesinde onay almak için havalimanın ilgili bölüme gidip sonrasında pasaport bölümüne gelmeliler. Her havalimanında bu bölüm farklı adla isimlendirilebiliyor, mutlaka havalimanında bu bölümü arayın.

Asker emeklisi olan, yeşil pasaportlular için havalimanı büyüklüğüne göre farklı bir bölüm olabiliyor, pasaport bölümünden önce onay almaları gerekiyor.

Yeşil pasaporta sahip olanların sadece onay işlemleri 2-3 saat sürebiliyormuş. Pasaport sıraları, artan güvenlik önlemleri ve yoğunluklar sebebiyle toplamda 5-6 saat öncesinde havalimanında bulunmanızda fayda var. Gitmeden havalimanını arayarak süreci öğrenebilirsiniz. Çalışansanız mutlaka yazı alarak gitmelisiniz.

Kırmızı pasaporta sahip olanların işlemleri için normalde geçen zamana 1-2 saat ekleyerek havalimanında olmaları, işlerini sağlama alacaktır. Çünkü hem bütün birimler kalabalık hem de artan güvenlik önlemleri sebebiyle işlemler zaman alıyor. 17 Temmuz’da bulunan seyahatimizde checkin yapmışlar için bagaj bırakma sırası yaklaşık 100 kişiydi desem yanlış olmaz. Havalimanı girişinde bulunan güvenlik bina dışına kadar uzanıyordu. Bunda etken, sarkan seyahatlerin olmasıydı muhtemelen ama yine de temkinli olmakta fayda var.

Kamu personeli olanlar, ayrıca izinlerin iptal edildiğini hatırlatmakta fayda var. Önceden aldığınız izinler geçerli olmayabilir. Mutlaka kurumunuzdan teyit edin.

Lütfen farklı bilgi ve tecrübelerinizi yorum olarak paylaşın, tüm okuyucularımız da faydalanabilsin.

Herkese iyi yolculuklar dilerim.

Fotoğraf çekmeyi, arşivlemeyi (bak bu önemli), düzenlemeyi ve biraz da çektiğim fotoğrafları paylaşmayı seviyorum. Bu blog, 2013 yılından bu yana var ve burada bazen öğrendiklerimi bazen merak ettiklerimi bazen de çektiklerimi paylaşıyorum. Şu aralar üzerine çokça düşündüğüm, acaba daha neler yapabilirim? Yazılar üzerine yorum yapabilirsin, tüm bu çalışmalar hep etkileşim için. Reklam mı, o da sitenin masraflarına tuz-biber için. Güncelleme: 2 Ocak 2019

Bir Yorum Yaz, Şanın Yürüsün...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.